Domácí vaječný likér


Domácí vaječný likér

Ingredience

6 žloutků, 250 ml tuzemáku, 100 ml kondenzovaného mléka, 250 ml smetany (30 % tuku), 200 g moučkového cukru, 10 g vanilkového cukru

Postup

Do kastrolu se silným dnem dejte smetanu, kondenzované mléko, 100 g cukru a vanilkový cukr. Rozmíchejte a přiveďte k mírnému varu. Odstavte. Do mísy dejte žloutky a přidejte zbylý cukr. Metličkou nejprve rozmíchejte a poté už s větší energii vyšlehejte, dokud žloutky nezesvětlají a dokud v míse za metlou nezanechávají stuhy. Směs horké smetany vlijte za stálého míchání ke žloutkům a rozmíchejte. Vlijte zpět do rendlíku a postavte na mírným plamen.

Za stálého míchání, při kterém vařečkou nebo stěrkou projedete celé dno nádoby, pomalu přiveďte krém ke zhoustnutí při teplotě okolo 75 až 80 °C. Zabere to 5 až 10 minut, podle typu nádoby a teploty ploténky. Ihned jak bude krém hustý, stáhněte z plamene a dále míchejte. Můžete si i připravit nádobu s ledovou vodou, do které hrnec s krémem ihned ponoříte. Do krému přidejte rum a promíchejte. Pokud máte v likéru nějaké malé hrudky, přeceďte ho skrz jemné sítko. Naplňte do nádob a uskladněte v lednici. Dobrou chuť!